seznam článků

Vstoupit, či nevstoupit? Myšleno do II. pilíře důchodové reformy

To je otázka, o kterou tu běží, a s blížícím se termínem pro vstup lidí nad 35 let o ni poběží čím dál více. Média všeho druhu nás zasypávají různými kalkulačkami, kde si můžeme spočítat, zda je pro naši konkrétní situaci II. pilíř výhodný, nebo ne, často ovšem z různých kalkulaček dostaneme i různé výsledky. A teď doslova - babo raď!
Rozhodnutí je potřeba uchopit ze dvou konců:

1) Rozhodnutí matematické

Sestavit jednu univerzální kalkulačku pro všechny je prakticky nemožné. Nejpřesnější výsledky člověk skutečně získá pouze od nezávislého finančního poradce, který spočítá výhodnost, či nevýhodnost vstupu do II. pilíře podle konkrétní situace dané rodiny.

2) Rozhodnutí emocionální

Věříte v politickou stabilitu II. pilíře?
Vadí vám, že peníze ve II. pilíři mohou zůstat v pojišťovně a vaši potomci je nezdědí?
Vadí vám, že z II. pilíře nemůžete vystoupit?
Vadí vám, že si ze II. pilíře nemůžete peníze vybrat jednorázově?
Vadí vám, že dáváte peníze do něčeho, co nemá žádnou historii a nikdy se z toho nedostanete ven živí (a to doslova)?
Pokud jste se v některé z těchto otázek našli, je veškeré počítání k ničemu. Přece nebudete svoje peníze vkládat do něčeho, čemu nevěříte.

Nejpřínosnější na celé debatě na téma II. pilíře je ovšem to, že si alespoň část obyvatelstva uvědomila, že se o nás stát v důchodu skutečně nepostará a že se musíme postarat sami. Málokdo by asi chtěl chodit za svými dětmi a škemrat o jakékoli peníze. Je to na každém z nás. Kdo si to ještě nepřiznal, může počkat na první generaci, která dostane státní důchod 6.000 Kč a nebude mít připravený svůj finanční polštář.

Klienti mi rádi říkají: „Já se důchodu nedožiju.“ A já jim odpovídám: „A co když ano? To bude pěkný malér.“ Stejně tak má řada lidí pocit, že když splácejí hypotéku, nemají už prostředky na odkládání na důchod. Ale to je jen falešný pocit. Důkladnou analýzou a komplexním a odborným řešením lze najít cestu, jak z toho ven. A další častý argument klientů s hypotékou: „Když splácím hypotéku, je to vlastně můj důchod.“ Určitě je důležité trávit stáří ve svém vlastním příbytku s minimálními náklady, ale ještě taky potřebujete peníze na život, a ne jen na živoření. A to pouze se státním důchodem půjde čím dál tím hůř.

Ani hypotéka vás nemusí zbavit možnosti přípravy na důchodový věk. Proto je potřeba vše řešit komplexně a odborně, všechny potřeby rodiny musí jít ruku v ruce.

Možností, jak se na důchod nachystat, je spousta, s II. pilířem, nebo bez. Jen to konečně začít řešit bez ohledu na to, kolik let vám do důchodu zbývá, a bez ohledu na to, jestli vám stát „přidá“ nějaká procenta.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.