seznam článků

Ťuky, tuky. Kdo je? Tady daně Tvoje...

Ano, podávání daňového přiznání už nám zase klepe na dveře. A co je letos nového a co zůstalo při starém?

Novinkou v našem daňovém systému zcela jistě je tzv. školkovné. Tedy rodiče si mohou odečíst náklady na výdaje za umístění dítěte do předškolního zařízení až do výše minimální mzdy, která je pro rok 2014 ve výši 8.500 Kč. Má to samozřejmě svoje háčky. Jednak do těchto výdajů nepatří stravné, ale jen skutečně pouze náklady na umístění dítěte do předškolního zařízení. Ale za takové zařízení se považuje nejen „klasická“ školka, ale i lesní či firemní školka a jesle. Nepatří sem výdaje za žádné kroužky. Dále je třeba dát pozor na podmínku, podle které si tyto náklady může odečíst pouze ten rodič, který školku platí a zároveň žije s dítětem ve společné domácnosti. Takže u rozvedených rodičů, kdy dítě např. žije s matkou a školku platí otec, žádný odpočet uplatnit nemůžete. Na druhou stranu, ale pokud mají rodiče dítě ve střídavé péči, mohou odpočet uplatnit oba dva. Školkovné je definováno jako sleva na dani a proto se o tuto částku nesnižuje daňový základ, ale přímo už vypočtená daň, což přivítají i živnostníci, kteří využívají výdajových paušálů a tuto slevu si tedy uplatnit mohou.

Další úpravou pro rok 2014 je zvýšení limitu pro příležitostné práce. Tady platí, že pokud tento příjem nepřesáhne v součtu za celý rok 30.000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání.

V médiích byla hodně vidět a slyšet změna u odpočtu na děti. Ano, došlo k navýšení této slevy za druhé a další dítě, ale až pro daně za rok 2015. Letos se nic nemění.

V oblasti tolik diskutovaných výdajovcých paušálů pro rok 2014 žádná změna neproběhla. Ta nás nejspíš čeká v roce příštím. Minimálně už teď došlo pro rok 2015 k zastropování těchto výdajů a to na úrovni příjmů do 2 mil Kč.

Změny, které proběhly v oblasti životních pojistek se také týkají až odpočtů za rok 2015. Za rok loňský můžete pojistné zaplacené na životním pojištění odečíst bez ohledu na to, zda Vaše pojistka umožňuje či neumožňuje předčasné výběry.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.