seznam článků

Zděšení: banky zvýšily úroky hypoték!

Ano, tento týden k tomu skutečně došlo: dvě velké banky zvýšily úrokové sazby hypotečních úvěrů. K odvážnému kroku se odhodlala Hypoteční banka a.s. s Komerční bankou a.s.

 

Tuto situaci sice na jednu stranu řada lidí již dlouho vyhlížela jako signál odcházející krize, ale na stranu druhou řadu lidí vyděsila. Zhrozili se především Ti, kteří plánují pořízení nového bydlení s hypotékou, „nestihli“ to za nízkých sazeb a teď mají obavy, že vyšší sazbu neunesou bonitně. Ruku na srdce, pokud Váš rodinný rozpočet ohrožuje zvýšení úrokových sazeb v řádu desetin procenta, tak si hypotéku raději vůbec neberte. Hypotéka je závazek na dlouhou řadu let a nemůžete vycházet z předpokladu, že sazby budou takto nízké po celou dobu Vaší hypotéky. To zcela jistě nebudou. Raději si tedy pořiďte levnější bydlení nebo jeho pořízení pozdržte tak, abyste si našetřili víc svých peněz a hypotéka nemusela být tak vysoká nebo hypotéku prodlužte, ale to s vědomím, že celkově se Vám prodraží.


Další skupinou lidí, kterých se zpráva o zvyšování úrokových sazeb týká, jsou majitelé hypoték s tzv. float (plovoucí) sazbou. Ano, ti by skutečně měli začít přemýšlet o přechodu na fixovanou sazbu a dobře zvážit, jak dlouhou fixaci zvolit.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.