seznam článků

Expertka radí, jak si reálně rozdělit majetek při rozvodu

Inspiroval mě článek “Expert radí, jak si chytře rozdělit majetk při rozvodu” na http://finance.idnes.cz/rozdeleni-financi-rozvod-priklady-dtc kolegy Jiřího Kubíka z Partners, který při dělení majetku u rozvodu vychází ze dvou poměrně vzácných předpokladů. Prvním předpokladem je, že při rozvodu je nějaký majetek k dělení a tím druhým je předpoklad, že se rozvádějící manželé dokáží domluvit. Tato skoro ideální situace žádného finančního poradce ani nepotřebuje (maximálně k provedení přesunů majetku).

Co ale v situaci, kdy tyto předpoklady splněny nejsou?

Případ 1- K dělení jsou pouze dluhy

Lucie a Robert si pořídili byt na hypotéku a ani jeden z manželů nemá peníze na to, aby druhého vyplatil. Často taky situaci komplikuje fakt, že do fixace hypotéky je daleko. Čím vzdálenější fixace je, tím vyšší sankci zaplatíte bance v případě, že byste chtěli byt prodat, hypotéku vyplatit, o zbytek se rozdělit a slušně se rozejít. Tady často pomůže, když klientům výši sankce spočítám. Při pohledu na konkrétní číslo napsané černé na bílém občas rozvodové choutky potlačí (otázka je, na jak dlouho). Pokud není zbytí a rozvod se nezadržitelně valí dál, pak skutečně nezbývá nic jiného než byt prodat, předčasně vyplatit hypotéku včetně sankce a o zbytek se rozdělit. Nezřídka se pak exmanželé vrací do mama hotelů nebo znova začínají v podnájmu. Ale jdou dál životem s čistým štítem, bohatší o životní zkušenost a připraveni to zkusit znova (manželství i hypotéku).

Případ 2 – K dělení jsou dluhy a děti

Úplně jiná situace ovšem nastává v okamžiku, kdy si kromě hypotéky stihli pořídit i děti. Tady je řešení obrovsky závislé na dohodě. Buď mohou jít cestou prodeje bytu a následně mama hotel případně podnájem nebo se mohou dohodnout, že byt zůstane společný, společně budou hypotéku dál platit a v bytě zůstanou děti s rodičem, který je dostane do své péče. To je samozřejmě i dobrý základ pro střídavou péči o děti. Možná je i varianta, že byt převedou na děti, hypotéku dál platí společně a budují majetek dětem. Vždy ale pozor na negativa, která přináší spoluvlastnictví nemovitosti a nezapomeňte, že i druhý rodič musí někde bydlet.

Nejhorší, co v této situaci můžete udělat je, ze přestanete hypotéku platit, vrátíte se k mamince a vše "řešíte" ve stylu vždyť já jsem se rozvádět nechtěl/a. V registru dlužníků totiž skončíte oba dva.

Případ 3 - Dohoda není možná

Pak můžete všechny svoje problémy nahrnout na soud a se založenýma rukama čekat na jeho rozhodnutí, ale soud Vám neřekne, kam máte jít bydlet, nečekejte ani žádný lidský rozměr, soudní rozhodnuti je tvrdě právní pohled na věc. Já svým klientům doporučuji využit služeb mediátora. To je poměrně nová služba, ale mám s ní u svých klientů dobré zkušenosti, vždy jsme nakonec k dohodě došli a to výrazně levněji a rychleji než soudní cestou. Dobrých mediátorů je ovšem stejně málo jako dobrých finančních poradců :)

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.